KARİYER DANIŞMANI NEDİR? NE DEĞİLDİR?

Kariyer Koçu Nedir, Ne Değildir?

KARİYER DANIŞMANI NEDİR? NE DEĞİLDİR?

Kariyer danışmanı kavramı dünyada sıkça duyulan bir kavram olmasına rağmen, ülkemizde son yıllarda duyulmaya ve önem kazanmaya başladı. Bu durumu, ülkemizde insanların kariyer sahibi olma isteklerinin hayatlarında ön plana çıkmasının bir sonucu olarak değerlendirebiliriz. Gelişen dünya koşullarına uyum sağlayabilmek adına insanlar artık eğitime ve çalışma hayatına daha fazla özen göstermeye başladılar. Bu belki bir güç kazanma isteğinden, belki toplumda daha saygın bir konumda olma hedefinden, belki de daha refah bir yaşam sürdürme arzusundan kaynaklanıyor olabilir. Sebep, elbette kişiden kişiye farklılık gösterecektir.

Şimdi size iki sorumuz olacak. Bu soruları lütfen birkaç dakikanızı ayırıp düşünün ve öyle cevaplayın.

Birinci sorumuz şu: Niçin kariyer yapmak istiyorsunuz?

Daha fazla para kazanmak, daha iyi şartlarda yaşayabilmek için mi? Yoksa kariyer yapmanın sizi toplumda daha üst bir seviyeye taşıyacağını ve bu şekilde daha fazla saygı göreceğinizi düşündüğünüz için mi? Belki de aileniz ya da yakın çevreniz sizin kariyer sahibi olmanızı istiyordur, ne dersiniz?

O halde ikinci sorumuza geçelim. Nasıl bir kariyer yapmak istiyorsunuz?

Hedefiniz yıllardır planladığınız ve hayalini kurduğunuz alanda ilerlemek mi yoksa artık aklınızda başka şeyler de mi var?

Kariyer danışmanı işte tam bu noktada, size bu soruların cevabını bulmanızda yardımcı olacak kişidir. Onunla rahatlıkla içinizden geçenleri paylaşabilirsiniz, konuşmak istediklerinizi konuşabilirsiniz. Neyi, neden yapmak istediğinizi ona gönül rahatlığıyla anlatabilirsiniz. Sizi yargılamaz. Ona rahatlıkla sevdiğiniz ve yapmaktan zevk aldığınız şeyleri söyleyebilirsiniz. Sizi sevdiğiniz ve hoşunuza giden şeylerden dolayı yadırgamaz ya da küçümsemez. Kariyer danışmanınız size, düşüncelerinize, isteklerinize ve hayallerinize daima saygı gösterir.

Bir kariyer danışmanı asla sizi kendi istekleri veya başkalarının beklentileri doğrultusunda da yönlendirmez. Size hayat hikâyesini anlatarak “Bak ben böyle yaptım oldu, sen de yap” demez. Aksine bir kariyer danışmanı, size doğru soruları sorarak ne istediğinizi anlamanızı sağlar. Tecrübe ve birikimlerine dayanarak karşınıza çıkabilecek olasılıklardan bahseder. Bu olasılıklar içerisinde kendinizi en yakın hissettiğinizin hangisi olduğunu bulmayı amaçlar. Elbette bu olasılığı tercih etmenizin ardındaki nedenleri ortaya çıkarmanıza da yardımcı olur.

Kariyer danışmanı ile çalıştığınız zaman, o size hangi mesleği yapmanız gerektiğini söylemeyecektir, bunu beklemeyin sakın. O, sadece sizin ne yaparak daha mutlu olacağınızı anlamanızı sağlayacaktır. Kariyer danışmanınız sizi her zaman en çok istediğiniz şey için cesaretlendirir, çünkü ancak bu şekilde mutlu olacağınızı bilir.

Hızla yaygınlaşan kariyer danışmanlığı programına dâhil olmanız, inanın şu anda kendiniz için yapabileceğiniz en doğru yatırım olacaktır. Sizce de denemeye değer değil mi? Bu görüşmeleri yaptıktan sonra daha da iyi anlayacaksınız ki, kariyer danışmanınızla çalıştığınız her bir saniye aslında sizin kendinize yaptığınız bir yolculuktur. Bu yolculuğu en iyi ve en verimli şekilde geçirmeniz için de sizi kariyer danışmanlığı programlarımıza davet ediyoruz.

Kendinizle tanışmanız için sizlere yardımcı olmak ve kariyerinizi hiçbir etki altında kalmadan tamamen kendi isteğiniz doğrultusunda yönlendirmenize olanak tanımak amacıyla hazırladığımız danışmanlık programları sayesinde geleceğe umut dolu gözlerle bakmanızı ve hayallerinizi gerçekleştirmenizi sağlamayı hedefliyoruz.